Inne

Usuwanie odcisków

 Istota odcisku

Odciski są twardymi zgrubieniami na powierzchni stóp o odcieniu żółtawym, występują na palcach lub pomiędzy nimi. Ich przyczyną przeważnie jest nadmierny ucisk obuwia. Wiele odcisków jest skutkiem naszych zaniedbań. Nasz naskórek ciągle narastający twardnieje. Jeśli dochodzi do tarcia naskórka na skutek niewygodnego obuwia lub ucisku kości (od spodu), tkanka skórna broni się, stając się coraz twardszą, tworząc rogowe miejsce, a następnie w bolesny odcisk. Wygląd odcisku jest różny, mogą być okrągłe, podłużne i elipsoidalne. W podologii wyróżnia się aż 9 rodzajów odcisków. Praktycznie wszystkie są bolesne. Powoduje go rdzeń w kształcie stożka, który wgłębia się w stopę. Niekiedy przebija tkankę miękką i dociera do okostnej. Usunięcie takiego odciska, wymaga specjalistycznego podejścia.

 Kto leczy odciski?

Usuwanie odcisków domowymi sposobami poprzez zmiękczające płyny lub plastry z kwasem salicylowym często okazuje się bezskuteczne. Może doprowadzić to nawet do stanu zapalnego. Odciski na stopach leczone bez odpowiedniej profilaktyki odnawiają się, a nawet przybierają groźniejszą postać. Pozostawienie odcisku (nieusuwanie) powoduje „wdeptywanie” go coraz głębiej. Może doprowadzić to do zwiększenia bólu i przyczynić się do stanów zapalnych. Na stopach pojawiają się także podobne do odcisków modzele lub brodawki. Każdą z tych przypadłości należy inaczej leczyć (usuwać). Zastosowanie np. plastrów na odciski, mając brodawki stóp, skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego i przynosi jedynie szkodę. Zmiany skórne powinien zidentyfikować dermatolog albo podolog.

 Czym jest laserowe usuwanie odcisków?

Usuwanie odcisków to regularne ich ścieranie lub wycinanie. Jednym ze sposobów usuwania odcisków jest leczenie chirurgiczne. Pomiędzy zdrowe palce zakłada się specjalne kliny z gumy. Na chorobowo zmienione miejsce, nakłada się specjalne plastry, kremy lub maści rozmiękczające skórę na tyle, by łatwo móc usunąć odcisk wraz z korzeniem. Jeżeli nadal istnieje przyczyna powodująca powstanie odcisku, problem wróci. Należy więc przestrzegać ważnych zasad – zmienić obuwie, sposób obciążania stopy, używać ochronnych rękawic. Jeśli odcisk jest małych rozmiarów, bardzo skuteczną metodą jego usuwania jest zabieg laserowy. Praktycznie bezkrwawo, usuwa cały odcisk. Promień lasera skierowany precyzyjnie w zmianę oszczędza zdrową skórę.

Usuwanie odcisków. Gdzie można profesjonalnie usunąć odcisk? W naszym kraju istnieje bardzo wiele gabinetów pielęgnacji stóp zajmujących się usuwaniem odcisków, praktycznie w każdym większym mieście,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top