Inne

Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem? Czym dokładnie zajmuje się psychiatria?

Psychiatria i psychologia to dziedziny, które mają względem siebie wiele podobieństw, dlatego czasem można mieć problem z ich precyzyjnym odróżnieniem. Kompetencje psychologa i psychiatry często się przenikają i niekiedy wykorzystują oni w swej pracy te same narzędzia oraz umiejętności. Natomiast istnieje kilka zasadniczych różnic, dzielących oba te zawody oraz dziedziny. W tym artykule opiszemy kilka z nich, a także sprecyzujemy, czym dokładnie zajmuje się psychiatria.

Jak wygląda praca psychiatry?

Przede wszystkim psychiatra jest lekarzem, który odbył konkretną specjalizację właśnie w dziedzinie psychiatrii. Zatem psychiatra, tak jak każdy inny lekarz, zajmuje się formułowaniem diagnozy, opracowywaniem metod leczenia i profilaktyki, a także obowiązuje go stosowanie się do wszelkich kryteriów Kodeksu Etyki Lekarskiej. Innymi słowy, przyjmuje on w swym gabinecie, przeprowadza z nami wywiad oraz wypisuje nam konkretne leki w formie recepty.

Psychiatra ma za zadanie rozpoznawać, leczyć i zapobiegać zaburzeniom psychicznym. Udajemy się do niego także wtedy, gdy zauważamy u siebie negatywne napięcie emocjonalne, z którym trudno jest nam poradzić sobie samodzielnie. Psychiatra może pomóc nam m.in. wtedy, gdy towarzyszy nam poczucie lęku, niepokoju, stresu, samotności, nerwowości, a także w przypadkach, kiedy występują u nas ból głowy, uzależnienie od używek lub halucynacje.

Jak wygląda praca psychologa?

Pierwszą zasadniczą różnicą między psychiatrą a psychologiem jest to, że psychologia nie należy ściśle do dzień medycznych. Studenci psychologii uczą się na wydziałach niezwiązanych z medycyną, lecz raczej tych, które dotyczą nauk o wychowaniu lub nauk społecznych. Psycholog również przyjmuje w swym gabinecie, także wydaje opinie o psychicznym stanie zdrowia pacjenta, lecz nie stosuje względem niego leczenia farmakologicznego.

Jak ważna jest psychiatria?

Nawet pojedyncza konsultacja z lekarzem psychiatrą może okazać się niezwykle pomocna dla pacjenta. Złożoność ludzkiej psychiki sprawia, że mogą dotykać nas różnego rodzaju silne stany emocjonalne, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować, a nawet nie znamy ich dokładnego pochodzenia. Dlatego porada psychiatryczna i przeprowadzony podczas niej wywiad może pozwolić nam rozwiązać wiele dolegliwości.

Myśląc o wizycie u psychiatry, musimy zrobić odpowiednie rozeznanie w znajdujących się w naszej okolicy specjalistach. Możemy dokonać tego, wklepując w wyszukiwarkę takie hasła jak: „psychiatra łódź” lub „psychiatria w Krakowie” albo możemy zasięgnąć słownej opinii naszych bliskich. Ważne, aby nie bagatelizować swojego stanu i zacząć przeciwdziałać jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top