Inne

Jak skutecznie walczyć z hemoroidami?

W leczeniu żylaków odbytu kluczowa jest przede wszystkim cierpliwość. Oprócz leczenia farmakologicznego warto także wypróbować domowe sposoby, które mogą przynieść istotną ulgę

Objawy hemoroidów

Im szybciej rozpoznasz objawy choroby hemoroidalnej, tym większą szansę na skuteczne rozprawienie się z nimi zyskujesz. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, ma każdy. Mianem tym określa się sploty naczyń krwionośnych pod śluzówką dolnej części odbytnicy. Normalnie są one małe i praktycznie niewyczuwalne, kiedy jednak rozwinie nie tam stan chorobowy i pojawią się żylaki, dyskomfort będzie ogromny. Hemoroidy mogą się pojawić właściwie u każdego, często z tym problemem mierzą się kobiety w ciąży. Dyskomfortu i bólu związanego z hemoroidami nie wolno lekceważyć. Leczenie hemoroidów trzeba rozpocząć, kiedy tylko pojawiają się u ciebie pierwsze objawy:

  • ból podczas korzystania z toalety,
  • świąd,
  • krwawienie z odbytu

Nieleczone żylaki odbytu mogą rozwinąć się na tyle mocno, że niezbędna okaże się w końcu interwencja chirurgiczna. Warto więc możliwie szybko udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Choroba hemoroidalna — jak z nią walczyć?

W leczeniu hemoroidów kluczowy jest czas. Tutaj nie ma co liczyć na natychmiastowe działanie leków zapisanych przez lekarza. Trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość. Walka z żylakami odbytu może potrwać nawet kilka miesięcy. Należy ją jednak podjąć możliwie jak najszybciej i zapanować nad procesem zapalnym w obrębie odbytu i guzków krwawniczych. Chirurgiczne wycięcie hemoroidów to ostateczność, której można uniknąć. Oprócz leków przepisanych przez specjalistę warto wypróbować maści, ciepłe kąpiele i inne domowe sposoby na hemoroidy. Sprawdź: https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-hemoroidy

Skutecznie walcz z hemoroidami w domu

W chorobie hemoroidalnej i walce z nią kluczowa okazuje się dieta. Jeśli chcesz zmniejszyć dolegliwości bólowe, a następnie całkowicie pozbyć się żylaków, koniecznie postaw na produkty bogate w błonnik. Najlepiej sięgnąć po pełnoziarniste pieczywo, makarony, brązowy lub dziki ryż, kasze. Warto także włączyć do diety orzechy, płatki zbożowe, suszone owce. Koniecznie trzeba także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Unikać z kolei należy produktów, które przyczyniają się do pojawiania się zaparć.

Warto przyjrzeć się uważnie także stylowi życia — zmniejszyć liczbę godzin spędzanych w pozycji siedzącej lub stojącej. Warto postawić na marsze, spokojny jogging.

Kolejna sprawa to higiena intymna i wymiana tradycyjnych produktów do mycia na te hipoalergiczne, delikatne, niepodrażniające okolic odbytu podczas kąpieli. Warto postawić na mokre chusteczki do higieny intymnej. Bieliznę należy wymienić na możliwie luźną.

Złagodzić nieprzyjemne dolegliwości mogą ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków rozmarynowego czy lawendowego, które działają przeciwzapalnie, a jednocześnie łagodzą podrażnienia. Do zmniejszenia obrzęku mogą przyczynić się także nasiadówki z zaparzonym odwarem z kory, kwiatów kasztanowce, szałwii czy rumianku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top