Urolog

Jak realizowane jest leczenie nietrzymania moczu?

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą dotyczyć nawet kilkunastu procent społeczeństwa. Jest to problem, który znacznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Problemy u kobiet mogą pojawiać się już po czterdziestym roku życia, gdzie na różne formy nietrzymania moczu uskarża się nawet co piąta kobieta.

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które może mieć różne przyczyny. Jednym z typów nietrzymania moczu jest nadreaktywny pęcherze moczowy. Jest to problem określany mianem naglącego nietrzymania moczu. Objawem takiego nietrzymania moczu jest nagła potrzeba oddania moczu, która szybko eskaluje do momentu, w którym pacjenci nie są w stanie kontrolować pęcherza. Problemy tego typu mogą pojawiać się przy gwałtownych ruchach czy przy szybkiej zmianie pozycji ciała. Innym rodzaje nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Powodem takiego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu pojawia się wówczas przy dużym wysiłku, a także przy nagłych napadach śmiechu czy podczas kichania.

Sposób leczenia nietrzymania moczu

To jak będzie wyglądało leczenie nietrzymania moczu zależy od wstępnej diagnozy. Niezbędne jest określenie źródła problemu, co pozwala określić czy lepszym rozwiązaniem jest stosowania terapii farmakologicznych czy rehabilitacji. Przy leczeniu farmakologicznym lekarza musi dobrać odpowiednie leczenie nietrzymania moczu leki. Zdarzają się również takie przypadki, w których leczenie nietrzymania moczu wymaga ingerencji chirurgicznej. Popularnym zabiegiem staje się obecnie stosowanie zabiegów laserowych.

Coraz bardziej popularne stają się obecnie zabiegi realizowane w ramach medycyny estetycznej. Do takich metod leczenia zalicza się leczenie nietrzymania moczu botoksem. Inną metodą leczenia jest leczenie nietrzymania moczu metodą TOT. Dobranie odpowiedniej metody leczenia nietrzymania moczu zależy od wieku pacjenta oraz od indywidualnej sytuacji.

Choroby powiązane z nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często towarzyszy innym chorobom. Niezbędne może być leczenie nietrzymania moczu po operacji prostaty. Przerost prostaty jest bardzo częstym powodem występowania nietrzymania moczu. Wówczas dochodzić może do niedrożności odpływu moczu, co jest wynikiem sytuacji, w której pęcherze jest przepełniony oraz rozciągnięty. Konieczne bywa również leczenie nietrzymania moczu po prostatektomii, czy przy kamicy nerkowej, udarach.

Przebieg leczenia nietrzymania moczu

Gdy niezbędne jest realizowanie leczenie nietrzymania moczu konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich konsultacji i badań, które pozwalają postawić diagnozę. Zdecydować się można na leczenie nietrzymania moczu nfz, gdzie leczenie będzie realizowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Do metod leczenia nietrzymania moczu zaliczają się między innymi ćwiczenia rehabilitacyjne. Skuteczna bywa fizjoterapia uroginekologciczna, która pozwala na leczenie problemów dysfunkcją mięśni przepony dnia miednicy. Innymi metodami zachowawczymi stosowanymi przy leczeniu problemów z nietrzymaniem moczu są ćwiczenia terapeutyczne mięsni dna miednicy, elektrostymulacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top