Inne

Jak poradzić sobie z niedowagą?

Niedowaga może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw dla zdrowia. Może nie znaczy, że musi. Wszystko zależy od organizmu oraz stopnia niedowagi. Przed przystąpieniem do walki z niedowagą, warto ustalić jej nasilenie. Swoją sylwetkę często postrzegamy w kategoriach subiektywnych lub po prostu patrząc na swoją masę ciała, co nie jest wystarczające.

Czy to niedowaga? Wskaźniki masy ciała dadzą odpowiedź

Osoba, która uważa, że ma niedowagę, powinna w sposób obiektywny skontrolować swoją masę. Pomagają jej w tym specjalne wskaźniki:

  • BMI (Body Mass Index) zestawia wzrost z masą ciała. Uzyskany wynik trzeba porównać z normami BMI dorosłych. Można go obliczyć za pomocą internetowego kalkulatora BMI. O niedowadze świadczy wynik w przedziale 17,0-18,4, o wychudzeniu 16,0-16,9, zaś o wygłodzeniu rezultat poniżej 16. UWAGA! W przypadku nieletnich stosuje się oddzielne BMI dzieci oraz BMI młodzieży, których normy podane są na siatce centylowej.
  • WHR (Waist to Hip Ratio) wylicza się przez zestawienie obwodu talii oraz obwodu bioder. W Internecie łatwo znaleźć jest kalkulator WHR. Wynik pozwala na określenie dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele. Dlaczego osoba z niedowagą powinna więc w ogóle z niego korzystać? Miara pozwala także określić typ sylwetki, co z kolei pomaga w doborze odpowiednich ćwiczeń.
  • WHtR (Waist to Height Ration) zestawia obwód talii ze wzrostem. Skupiając się na okolicach brzucha, pozwala on określić stan odżywienia. Wynik można poznać stosując internetowy kalkulator U kobiet o lekkiej niedowadze świadczy wynik 42-46, o niedowadze 35-42, o nieodżywieniu wynik mniejszy niż 35. Normy dla mężczyzn: 43-46 lekka niedowaga, 35-43 niedowaga, mniej niż 35 oznacza nieodżywienie.
  • BMR (Basal Metabolic Rate) określa bilans kaloryczny danej osoby. Osoby z niedowagą mają często ujemny bilans kaloryczny, co oznacza, że dostarczają organizmu mniej kalorii, niż tego potrzebuje. Ich dieta powinna być oparta o dodatni bilans kaloryczny.
  • LBM (Lean Body Mass) odróżnia masę tkanki tłuszczowej od masy tkanki beztłuszczowej (stanowią ją kości, mięśnie, narządy wewnętrzne). Wskaźnik pozwala więc określić, jaką część naszego ciała stanowi tłuszcz.

Większość powyższych wskaźników możesz obliczyć np. w tym zaawansowanym kalkulatorze.

Jak walczyć z niedowagą i wreszcie przytyć?

Po ustaleniu, że faktycznie problem niedowagi nas dotyczy, można przystąpić do działania.

Na początku warto zastanowić się co jest przyczyną niedowagi. U wielu osób ma ona podłoże genetyczne. Warto więc spojrzeć na osoby w rodzinie. Być może problemem jest ciężka praca fizyczna lub duża ilość sportu, co umożliwia spalanie wielu kalorii? Czasami niedowaga może być wynikiem chorób zakaźnych. Aby wykluczyć tę możliwość, należy zrobić odpowiednie badania. Szukając przyczyn niedowagi, warto zwrócić uwagę na czynniki natury psychologicznej. Zaburzenia odżywiania jak bulimia czy anoreksja dotykają niemałą liczę osób. Ale utrata wagi może być związana np. z długotrwałym stresem lub depresją, której objawem jest często zmiana apetytu. Ustalenie przyczyny niedowagi pozwoli skuteczniej sobie z nią poradzić. Osoby ciężko pracujące muszą zmienić dietę, podczas gdy osoby z zaburzeniami jedzenia powinny zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

Chcąc nieco przytyć, należy mieć na uwadze swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Codzienna dieta musi opierać się o dodatki bilans energetyczny. Warto postawić na produkty wysokiej energetyczności jak np. suszone owoce, orzechy czy nasiona, które stanowią idealną przekąskę. Zaleca się także spożywanie tłustych ryb, jajek, awokado, oliwy z oliwek czy olejku rzepakowego. W sprawie diety najlepiej zgłosić się do dietetyka, który dopasuje ją do indywidualnych potrzeb danej osoby. Zbilansowane posiłki pomogą w przyroście tkanki tłuszczowej.

Więcej w tym artykule.

Osoby z niedowagą mają także inny sposób na to, aby przybrać na wadze. To zwłaszcza polecana opcja dla osób z niewielką niedowagą, które zdrowo się odżywiają, ale genetycznie są drobne i szczupłe. W ich przypadku świetnie sprawdzą się ćwiczenia na przyrost masy mięśnie. Chodzi przede wszystkim o ćwiczenia oporowe, które wymagają użycia ciężarów. Różnego rodzaju podnoszenia stymulują mięśnie do pracy. Wraz ze wzrostem intensywności treningu, powinna rosnąć też kaloryczność diety. Swój trening warto rozpocząć z profesjonalnym trenerem, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia i będzie motywował do pracy. Siłę mięśni oczywiście można też ćwiczyć samemu w domu.

Niedowaga to dla niektórych osób duży problem. Powód do wstydu i poczucia nieatrakcyjności. Nie zawsze wynika on z genetyki czy ujemnego bilansu energetycznego. Przyczyną bywają różne choroby. Warto więc gruntownie się przebadać i wykluczyć tę opcję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top