Inne

Czy antykoncepcję awaryjną można uzyskać online?

Obecne metody antykoncepcji pozwalają nam zminimalizować ryzyko ciąży praktycznie do 1%. Niestety zdarza się również, że takie metody zawodzą albo na przykład nie stosujemy ich prawidłowo. Wtedy na szczęście możemy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Jak ją uzyskać?

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Tzw. tabletka „dzień po” działa na prostej zasadzie – nie dopuszcza do ewentualnego zapłodnienia. Może mieć jedno z dwóch działań: powoduje zablokowanie lub opóźnienie owulacji albo utrudnia plemnikom dojście do komórki jajowej. Dzieje się tak, ponieważ tabletka powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i wpływa na zmniejszenie grubości endometrium. Te dwa mechanizmy powodują, że plemnik ma bardzo małe szanse na połączenie się z komórką jajową.

Warto jednak zaznaczyć, że tabletka „dzień po” nie jest tym samym co tabletka poronna. Oznacza to więc, że jeżeli zarodek już się zagnieździł, to tabletka nie doprowadzi do poronienia. Jest to główna różnica pomiędzy tymi środkami.

Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?

Najlepiej zrobić to bezpośrednio po stosunku, który jak podejrzewamy, może zakończyć się ciążą. Działa tutaj zasada „im wcześniej, tym lepiej”. Najlepsze efekty da zażycie tabletki 12 godzin od stosunku. Ogółem wyróżniamy tabletki, które działają jeszcze 72 godziny od stosunku i takie, które działają 120 godzin po zbliżeniu. Z każdą godziną działanie tabletki może dać jednak mniejsze szanse na powstrzymanie plemnika od zapłodnienia komórki jajowej.

Antykoncepcja online – czy można w ten sposób uzyskać antykoncepcję awaryjną?

Ponieważ jak już wspomnieliśmy, w przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się każda godzina, to na pewno dobrą wiadomością jest to, że żeby uzyskać receptę na pigułkę „dzień po”, nie trzeba już wychodzić z domu. Możemy ją uzyskać przy pomocy konsultacji online. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne, również te awaryjne, jest realizowana tak samo jak w przypadku innych leków. Wystarczy podać kod recepty, PESEL i otrzymujemy lek.

Ginekolog a recepta online – czy musimy udać się do lekarza?

W tym przypadku nie trzeba udawać się do ginekologa. Wystarczy nam tutaj konsultacja online. Odpowiedni lekarz przeprowadzi z nami wywiad, w czasie którego spyta o moment ostatniego stosunku, stosowaną antykoncepcję, ostatnią miesiączkę czy owulację. Na tej podstawie przepisze nam odpowiedni środek, który możemy uzyskać już w kilka godzin po stosunku. To najszybsza metoda na powstrzymanie zapłodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top